Strona główna | Filmy dokumentalne

ITM Film

Filmy dokumentalne

W filmach dokumentalnych ukazujemy historie pojedynczych osób, aby na ich przykładzie ujawnić pewne szersze mechanizmy – ludzkiej psychiki czy świata społecznego. Pragniemy w ten sposób poszerzyć horyzonty widzów, skłonić ich do refleksji. Jednocześnie poprzez staranie przemyślaną formę wizualną staramy się dotrzeć do emocji odbiorców.

Dzięki takiemu podejściu nasze filmy znalazły uznanie na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych.

Nasze ostatnie realizacje to :

„Zabierz mnie stąd” (2008 r.) i „Cyrograf” (2012 r.).

„Zabierz mnie stąd” to relacja z ponad 10-letniej obserwacji dojrzewania wrażliwego chłopca, który wskutek własnych decyzji oraz skomplikowanych okoliczności zewnętrznych został umieszczony w schronisku dla nieletnich, a następnie skazany na wieloletnie więzienie. Film znalazł się na short list festiwalu Prix Italia 2008 oraz zdobył Srebrny Medal na The New York Festival 2008 i Nagrodę Specjalną na Nowohuckim Festiwalu Filmowym (Nagroda Krzysztofa Miklaszewskiego za „artystyczną dojrzałość dokumentalnej prawdy”). Film cieszył się ponadto dużym zainteresowaniem wśród instytucji odpowiedzialnych za resocjalizację młodzieży. Pokazywany był wielokrotnie na sympozjach naukowych, był integralną częścią wykładów i prezentacji na zajęciach terapeutycznych.

Cyrograf” to portret człowieka, który skupował ludzkie dusze. W efekcie jego działalności ponad 200 osób podpisało cyrograf. Ukazanie kontrowersyjnego hobby bohatera filmu stało się okazją do poruszenia spraw fundamentalnych dla każdego z nas. Obraz otrzymał wyróżnienie „Światowe Odkrycie Komisji Artystycznej” (Festiwal Form Dokumentalnych NURT, Kalisz 2013) oraz był nominowany do „Złotego Lajkonika” (Krakowski Festiwal Filmowy, 2013) i „Złotego Grona” (Lubuskie Lato Filmowe 2013). Film był prezentowany na wielu spotkaniach dyskusyjnych (duszpasterskich i akademickich), wzbudzając żywe reakcje publiczności.